Konteynerden Mükemmel Bir Ev Nasıl Yapılır?

Nakliye konteynerleri harika bir kaynak, pek çok mimar ve tasarımcı bunları yapı taşları olarak kullanmaktan heyecan duymaktadır. Neden olmasın? Bunun için bir sürü sebep var, gerçekten dayanıklı ve oldukça ucuz.  Konut sakinleri için daha sağlıklı ve daha rahat yaşamlar sunan yapıların vizyonu oldukça parlak.

Ayrıca ikinci el olarak da konteyner temin etmek mümkün. Konteynerler seyahat ömürlerini tamamlamalarının ardından çeşitli amaçlar için kullanılmaya yönlendiriliyor. Bu da, bir konteynerde bulunan 3.5 ton çelik için harcanacak enerjinin tasarrufu nedeniyle oldukça çevreci bir uygulama.

Konteyner evin bazı özellikleri ise şu şekilde:
-180 metrekare.
-Konut inşaatları için standart gerekliliklerden % 50 daha az olan enerji sınıfı.
-Fotovoltaik hücreler entegredir. Güç üretimi için 20 m2 güneş paneli gereklidir.Enerji tasarruflu cihazlar kullanıldığında 30 m2’lik veya daha büyük bir alan ile yıllık bazda üretim ile kendi kendine yeterli olacaktır.
-Tuvalet, yıkama ve temizlik için yağmur suyu toplamaya optimize edilmiş yeşil çatı çözümleri.
-Özelleştirilmiş cephe çözümleri.

Yapım aşamalarına ait diğer resimler ise aşağıdaki gibi…

Bir konteynerde yaşamak, oranın şantiye gibi görüneceğini düşündürmesin. Yenilikçi mimarlar, ultra modern binalardan hiçbir farkı olmayan çevreci konteyner binalar yaparak, iç dekorasyonunda harika işler çıkarıyor.

Yaşam alanı olarak kurgulayacağınız konteynerin içini, dilediğiniz tarzdaki dekorasyon uygulamasıyla çarpıcı bir hale getirebilirsiniz. İyi bir yalıtıma sahip konteyner evin iç duvarlarını ahşap panellerle kurgulayarak daha sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz. Ayrıca zemin tercihinizin de hem yalıtım sağlayacak hem de dayanıklı malzemelerden yana kullanmalısınız. Konteyner evin bolca gün ışığı alabilmesi için pencereleri doğru bir şekilde kullanmalısınız. Salon olarak kullanacağınız bölümde, boydan boya cam duvarlara yer verebilirsiniz. Böylelikle gün ışığını cömertçe içeriye girmesini sağlayarak, manzaranızı da kesintiye uğratmamış olursunuz.

Ortak Alan:

Mutfak:

Sahanlık:

Yatak Odaları:

Yatak odalarının büyüklüğü bir modülün yarısı kadar (15m2). Dört yatak odası var ve bunlar birden fazla amaç için kullanılabilir: Bir ebeveynin yatak odası, çocuk odası, çalışma odası vb. Odaların üçünde iki cephede pencereler var. Ortak alana bakan duvarın tamamını veya bir kısmını çıkarmak mümkün. Bu, düzene esneklik katıyor ve yapısal sistemlerin farklı ihtiyaçlara uyum sağlama yeteneğini gösteriyor.

Konuta ait planlar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir