Yeni Yapay Zeka Sistemi Düşüncelerinizi Görebiliyor

Japon bilgisayar bilimcileri, insan düşüncelerini görselleştirebilen bir “Yapay Zeka” sistemi geliştirdiler.

İnsanlar “Yapay Zeka” alanında ilerleme kaydettiğinden beri, makinelere bir zeka verilebilir mi sorusunu araştıran şüphecilik hep olmuştur. Elon Musk gibi fütüristler bile, tamamen Yapay Zeka’ya bağlı bir gelecek içerisinde olmayacağını açıkça ortaya koydular.

Dünyadaki eleştirilere rağmen, bir grup Japon bilgisayar bilimcisi, insan düşüncelerini görselleştirebilen yeni bir AI sistemi geliştirdi.

Evet! İnsan düşüncesini görebilen veya onları resimlere dönüştürebilen bir teknolojiden söz ediyoruz. Başka bir kişinin düşüncelerinizi okuyabileceğini bilmek her zaman korkutucu. Teknolojinin ne düşündüğünüzü görebileceği bir dünya düşünün!Image result for AI

Nasıl Çalışıyor?
Bu teknolojinin özünde insan beynini tarama yeteneği yatıyor.  Bilim adamları, sadece beyin aktivitesini izleyebilen geleneksel MRI tarama yönteminin dışında  fMRI (Fonksiyonel MRI) kullandılar.  fMRI, beyindeki kan akışını ve hatta beyin dalgalarını bile izleyebilir.

Sistem, deneğin ne düşündüğüne karar vermek için taramadan elde edilen bu verileri kullanır. Elde edilen veriler asıl kod çözmeyi yapan karmaşık bir sinir ağından geçirilerek görüntü formatına dönüştürülür.

Ancak bu teknoloji her şeyiyle tak çalıştır olarak kullanılamamakta. İnsan beyninin nasıl çalıştığını öğrenmek için makine ilk önce eğitilmelidir. Beyindeki kan akışını bir süre izlemesi gerekiyor.

Makine süreci ele geçirdiğinde, öznenin düşündüğüne tam bir benzerlik gösteren görüntüler yansıtmaya başlıyor. Bu, sadece çok katmanlı DNN (Derin sinir ağları) ‘nın kullanılması ile mümkün olmaktadır.

Test metodu kabaca 2 aşamadan gerçekleşiyor;
Öncelikle Yapay Zeka tarafından deneğe bir resim gösterilir, denek resme bakarken Yapay Zeka kendi imajını oluşturana kadar beyinde tarama yapar.
Daha sonra denekten bir şey hayal etmesi istenir ve Yapay Zeka oluşan resmi sunar.

Teknolojinin Gelecekteki Uygulamaları
Bu teknolojinin gelecekteki uygulama alanı çok geniş ve birçok yönden korkutucu. Herhangi bir zamanda düşüncelerinizin bir ekranda görüntülenip görüntülenmeyeceğini düşünün. Elbette bunun olabilmesi için, makinenin beyin dalgalarınız önceden kablosuz olarak kaydedebilmesi gerekiyor. Bu şu anda mümkün değil. Ancak zamanla, bu teknoloji düşüncelerimizi uzaktan görebilecek şekilde geliştirilebilir. Ayrıca, önümüzdeki yıllarda görüntüleme teknolojisi kesinlikle daha doğru olacaktır.

Yine, bu sistemin avantajlarını görmezden gelmek zordur, çünkü öncelikle insanlara yardım etmek için tasarlanmıştır. Hükümlülerin ve suçluların kendi suçları hakkında konuşmaktan ziyade geçmişlerinin imajları için taranabildikleri bir dünya hayal edin. Felçli veya engelli insanların düşüncelerini size anlatabileceği bir platform hayal edin…Image result for yapay zeka

Elbette bu teknolojinin ilerde neler yapabileceğini henüz tam olarak kestiremiyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir