Airloy – Bu Malzeme Dünyayı Değiştirecek

Airloy, yani dünyanın en hafif katı malzemesi, yakın gelecekte dünyayı bütünüyle değiştirmeye aday bir yenilik olarak görülüyor. Aerojeller bir süredir farklı alanlarda kullanılıyor olsalar da, gelişen teknoloji ile daha dayanıklı ve kullanışlı bir hal alıyorlar. Aerojel, süperkritik kurutma işlemi uygulanarak katı bir jelden sıvıların çıkarılması sonucunda oluşan düşük yoğunluklu malzemenin adı. Genelde aerojeller silika bazlıdırlar ve süper hafiflikte olan malzeme aşırı kırılgan bir yapıya sahiptir. Yapılan çalışmalar ile harcanan yılların ardından NASA ve öteki bağımsız şirketler, ortaklaşa yürüttükleri uğraşlar ile airloy adını verdikleri yepyeni bir malzeme üretmeyi başardılar.

DÜNYANIN EN HAFİF KATI MALZEMESİ
Airloy, dayanıklılık ve sağlamlığın bir arada olduğu hafif bir geleneksel plastik formunda, süper yalıtkan içerikli bir aerojel görünümünde. Malzemenin aşırı şartlara dayanıklı olmak üzere üretilmesi, onu umut verici bir yenilik haline getiriyor. Airloy, 0.01’den 0.9 g/c² yapısı ile ultra düşük bir yoğunluğa sahip, bu özelliği onu dünyanın en hafif katı malzemesi yapıyor. Bu hafifliğinin yanında kendi kütlesinin 20.000 katına kadar dayanıklılık gösterebiliyor. Uzmanlar hazırladıkları video ile aerojeller ile airloy arasındaki farkı net bir şekilde sergilediler.

Sadece ısı yalıtımıyla değil, ses yalıtma konusunda da benzersiz bir malzeme olmaya aday. NASA’nın malzemeyi üretmesindeki asıl amaç, uzay kıyafetleri ve roket teknolojilerinde kullanmak üzere olsa da, kurumun ABD ile imzaladığı ve tüm icat ile keşiflerini halkın yararlanabileceği şekilde yayma zorunluluğunun bulunması sayesinde yakın zamanda çok farklı alanlarda insanlığın hizmetine girmesi bekleniyor.

Airloy’un mekanik ve yapısal malzemelerde kullanılabilecek olması, fayda sağlayacağı alanların listesini uzun tutabilecek nitelikte. Bilinen tüm malzemelerden daha fazla yalıtım gücü sağlarken, şeffaflık kazandırılabilme özelliği ile ısıyı tutarken ışığı geçirmesi mümkün hale geliyor. Ev eşyalarında ve geniş ölçekli yapıların malzemelerinde kullanılabilen malzemeyi ellerinizde tutmak istiyorsanız da beklemenize gerek yok. Şu anda zaten satılmaya başlanmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir